Studentské půjčky

Studentské půjčky je jistě téma, které bude zajímat spoustu studujících lidí. Většina studentů má totiž velký nedostatek peněz, buď to nějak musí zaplatit školné, ubytování, stravování, pomůcky do školy anebo si chtějí užívat života. Ale většinou nevycházejí s penězi, proto je pro ně nejideálnějším řešením právě studentská půjčka. Bohužel studujícím lidem málokdo půjčí a navíc mnoho studentů si ani půjčku dovolit nemůže. Proto existují dvě varianty pro studenty, banky jim půjčí peníze pomocí zřízení kontokorentního nebo studentského úvěru.

Obě varianty mají své klady i zápory, ale vybrat si může každý podle sebe. Narozdíl od běžných klientů, studenti nemusí předkládat potvrzení o příjmu, protože se u nich předpokládá, že nepracují, jediné co musí doložit, je potvrzení o studiu. Také poplatky za vedení a platební operace u účtů jsou jiné než u běžných klientů. Studenti jsou zvýhodnění, takže mají velice nízké (mnohem nižší než normální) poplatky anebo neplatí vůbec nic.

První varianta, kterou můžou studenti získat, je kontokorentní úvěr, který banky poskytují u svých účtů. Jedná se o produkt, který lidem umožňuje čerpat peníze do mínusu na kratší čas. Z toho vyplývá, že pokud chcete získat kontokorentní úvěr, tak musíte mít zřízený běžný účet u nějaké banky.

V České republice poskytuje studentské úvěry několik bank. Konkrétně se jedná o banky - Raiffeisen Bank, Komerční banka, Československá obchodní banka, Česká spořitelna, Poštovní spořitelna, Waldviertler Sparkasse von 1842 a také Sprakasse Műhlviertel.

Kontokorentní úvěr je krátkodobý úvěr, který je vhodný pro studenty, kteří mají aktuální nedostatek finančních prostředků, pro dlouhodobé financování studia nebo pro placení větších nákladů, je spíše vhodný studentský úvěr. Pro zřízení kontokorentního úvěru studentům většinou stačí pouze občanský průkaz.

Úroky u tohoto druhu úvěru jsou standardně vysoké, většinou se pohybují kolem hranice 13 – 17 procent, záleží na konkrétní bance. Tato úvěrová metoda pro studující lidi, ještě nabízí další variantu a to jsou kreditní platební karty, které fungují na stejném principu jako kontokorentní úvěr.

Úroky kreditních platebních karet se pohybují v rozmezí 18 až 27 procent. Tyto karty také studentům umožňují používat takzvané bezúročné období, což znamená, že klient jednorázově zaplatí celý úvěr za předchozí měsíc.

Druhá možnost je zařídit si takzvaný studentský úvěr. Tyto úvěry nabízí v České republice spousta bank. Vyznačují se velice nízkou úrokovou sazbou. Tato varianta má bohužel několik omezení, pro jeho zřízení potřebujete sehnat spolehlivého ručitele a musíte si zajistit nároky pro neschopnost splácet. Zde se již musí dodat potvrzení o příjmu, z čehož logicky vyplývá, že student může účet uzavřít pouze s rodiči, kteří mu toto potvrzení poskytnou a zároveň se při založení účtu stanou jeho ručiteli.

Studentský úvěr začíná obvykle na částce 30 tisíc korun a můžete si půjčit až přes půl milionu korun. Asi největší výhodou je, že některé banky nově vytvořily možnost pro studenty, kteří mají horší finanční zabezpečení. Jedná se o klasický studentský úvěr, který ale umožňuje studentovi splatit půjčku až po dokončení školy, během studia platí bance pouze úroky.

Klasický studentský úvěr má nízké úrokové sazby a umožňuje nastavit dobu splácení. Běžně se tato doba pohybuje od jednoho do deseti let. Samozřejmě i tady platí jako u běžných účtů, že čím déle půjčku splácíte, tím více se vám zvyšují úroky.

Každý student, který si u banky zřídil úvěr, musí průběžně tuto banku informovat o svém studiu. A každý rok musí bance dát potvrzení, že nepřerušil studium a že dále pokračuje ve studiu na vysoké škole. Pokud si zažádáte o studentskou půjčku a banka vám ji schválí a po té vyplatí peníze, tak je můžete použít i na ostatní věci, než jen na placení školného. Můžete si zaplatit vše, co souvisí s vaším studiem, pokud potřebujete počítač nebo učebnice či jiné pomůcky do školy, tak to můžete zaplatit ze svého úvěru. Dokonce se to vztahuje i na různé kurzy v zahraničí.

Ovšem při zakládání studentských úvěrů, byste si měli dát velký pozor, ideální je se poradit s nějakým odborníkem, který se této oblasti aktivně věnuje. Poradit se také můžete v konkrétních bankách, u kterých chcete studentský úvěr.

sponzorované odkazy