Kontokorent

Kontokorent využívá stále více lidí. Vyplatí se? Co je to vlastně za službu? Pojďme si kontokorent více přiblížit.

Kontokorent

Kontokorent představuje bankovní produkt, který kombinuje běžný účet s možností čerpat úvěr. Banka vám částku připíše na váš účet a vy ji můžete čerpat až do stanoveného limitu. Znamená to, že čerpáte úvěr a tím pádem platíte také úroky.

Jde o neúčelový úvěr. Peníze můžete použít na libovolný účel. Pokud dodržujete podmínky a kontokorent dorovnáváte, je vám k dispozici na neurčitou dobu. Čerpat ho tak lze opakovaně, aniž byste si museli o něj znovu žádat.

To, zda vám banka poskytne či neposkytne kontokorentní úvěr, závisí pouze na ní. Banky se rozhodují podle výši prostředků, ale také podle vaší platební disciplíny. K jejímu zjištění využívá i úvěrové registry.

Splácení kontokorentu probíhá automaticky, když vám přijde platba na účet.

Podoby kontokorentního úvěru

S kontokorentním úvěrem se můžete setkat ve dvou podobách. První představuje zajištěný debet. To znamená, že se v jeho rámci ručí většinou termínovaným vkladem ve stejné nebo vyšší částce, než kterou představuje úvěrový rámec.

Druhou podobu představuje nezajištěný debet. U něj se nevyžaduje žádné jištění. Ne všechny banky však nezajištěný kontokorent poskytují.

Podmínky kontokorentu

Konkrétní podmínky kontokorentu stanovuje banka, u které ho chcete získat. Základní podmínky stanovují, že musíte mít běžný účet u banky, kterou žádáte o kontokorentní účet. Dále musíte mít účet založený alespoň tři měsíce a musí vám na tento účet chodit dostatečně vysoký příjem. Některé banky vyžadují určitý průměrný zůstatek na účtu.

Výše kontokorentu

Výše kontokorentu je různá. Nejčastěji se stanovuje do částky, která je buď stejná jako obvyklý měsíční příjem. Některé banky vám poskytnou i dvojnásobek či trojnásobek měsíčního příjmu.

Úrok se u kontokorentních úvěrů počítá z čerpané částky do doby, než je celá částka zaplacená.

Úrokové sazby se pohybují kolem 11 - 19% p.a. Můžete se však setkat s úroky z úvěru až 30%. To je v případě, že je částka přečerpaná. Produkt je výhodný pouze v případě, když si pohlídáte čas a půjčené peníze dorovnáte v termínu.

Banky mají různé termíny, do kterých je nutné přečerpání uhradit. Pokud částku neuhradíte, bude na vás peníze banka vymáhat soudně.

sponzorované odkazy