Investiční kovy

Po několika událostech, které se staly v minulých letech a nedávné době, se začíná hojně diskutovat o investičních kovech a všeho kolem nich. Po skandálním zadlužení v Řecku, oznámilo potíže se zadlužením ještě několik Evropských států, konkrétně se jedná o Maďarsko a Španělsko.

Tyto události znamenaly pokles pro středoevropské měny, dokonce se to týká i české koruny. Jak to tak vypadá, tak bude muset Maďarsko zažádat o pomoc u Mezinárodního měnového fondu. Bohužel tento krok bude mít negativní vliv na důvěryhodnost Evropské unie, která bude muset tuto situaci nějakým způsobem vyřešit. Co se týká měny eura, tak tam platí to samé, nedůvěra investorů se bude stále více zvyšovat.

Celá tato situace výrazným způsobem ovlivní většinu drahých kovů. I přes tyto záporné nedostatky jsou drahé kovy stále skvělou investicí, konkrétně se jedná o zlato, stříbro a platinu, hrozba inflace značí, že jejich cena bude v následující době stoupat. Drahé kovy jdou nakupovat dvěma základními způsoby. Tou první možností je nákup podílových jednotek ve fondech včetně ETF. Druhá možnost umožňuje lidem nakoupit konkrétní cihly, mince nebo slitky, které jsou hmotné.

Co se týká samotného zlata, tak tady to nevypadá ještě tak špatně, podle předběžných odhadů to zatím vypadá, že cena zlata za jednu unci zůstane, ještě na nějakou chvíli na rozumné hranici. Podle předběžných průzkumů by se v nejbližší době, cena neměla zvyšovat nijak markantním způsobem. Zlato si drží svoji pozici vysoko, tak jako dříve, dnes je tento drahý kov některými považován za určitý druh ochrany proti inflaci. Proto je zlato stále primárním cílem mnoha důležitých bank a fondů, kteří zlato nakupují.

Momentálně ani v nejbližší budoucnosti se nepředpokládá, že by jeho cena měla klesat, spíše naopak. Ke zvyšování cen zlata ještě více přispívají burzovní makléři, kteří provádí spekulativní nákupy. Co se týká široké veřejnosti i lidí, kteří se o tuto oblast nijak výrazně nezajímají, tak se zlato, čím dál více nakupuje, je to proto, že se to momentálně jeví jako nejvhodnější a nejrozumnější varianta.

Jak to tak vypadá, tak kupce ani nijak moc neovlivnilo zvýšení cen zlata. Co se týká začátku roku 2011, tak ten zatím zaznamenal snižování cen investičních kovů. Bohužel není jasná budoucnost, takže se neví, jak se budou ceny zlata pohybovat, ale podle předzvěstí to vypadá, že ceny budou klesat, což opět ovlivní celý vývoj trhu a cenu.

Další drahý kov, do kterého se vyplatí investovat, je platina. Tento kov není v médiích tak diskutován a také se o něj tolik nezajímá široká veřejnost. Největší převrat nastal v roce 2009, kdy se cena za unci zvýšila z 1000 dolarů na hranici 1500 dolarů. Toto zvýšení má za následek automobilový průmysl, kde se tento kov široce používá. V tomto rozvětví je opravdu veliký rozmach, protože se ročně vyrobí i několik milionů aut. Platina také zasáhla do oblasti šperků, kde se začala široce využívat k výrobě náhrdelníku a náramků.

Posledním významným a důležitým drahým kovem je stříbro. V letošním roce došlo k výraznému stoupání, je to takřka nejvyšší cena za posledních 31 let, cena za unci je 46 dolarů.

V poslední době dochází k výraznému růstu cen většiny drahých kovů, kromě jiných aspektů má na to velký vliv americký dolar, která stále slábne. Vyplatí se investovat do zlata, platiny i stříbra, všechno má své pro a proti. Díky tomu, že cena amerického dolaru stále klesá, tak se cena zlata stále zvyšuje. O zlato je mezi investory stále velký zájem, i když je krize, tak jsou stále investice do zlata bezpečené a výhodné. V poslední době se také vyplatí investovat do platiny, která je stále více výhodnější. Může za to široký automobilový trh, kde se očekává vysoké navýšení prodejů automobilů po celém světě.

Navíc společnosti uvažují o stavení nových továren a závodů pro výrobu automobilů, s čímž souvisí zvyšování výroby a prodeje automobilů, což bude mít opět pozitivní vliv na cenu platiny. Další aspekty nasvědčují tomu, že se platina stane jedna z hlavních komponentů pro šperkařský průmysl, což by opět mělo kladné výsledky na celkovou cenu platiny. Ať už jste profesionál z povolání nebo se o cenné kovy zajímáte a jste laik, tak vám v obou případech vychází jako nejlepší řešení nakupovat drahé kovy podle aktuální situace a dalších kritérií, dále se doporučuje sledovat trh, jak se situace bude dále vyvíjet.

sponzorované odkazy